TT-rating kuralları - son güncelleme : 01.01.2020
1. İki oyuncu birbiriyle bir hafta içinde sadece tek özel maç yapabilir. İlk maçtan sonraki maçlar rating sayılmaz (kayıtlara geçmez). Eğer turnuva maçı ise sınır yoktur.

1.a.
Sadece turnuva maçları ve turnuvanın resmi skor açıklaması veya föyleri kabul edilecektir. Resmi web sayfası , Facebook sayfası gibi kanallar olabileceği gibi oyuncu kendi grubundaki tüm maç föylerinin fotoğraflarını da yollayabilir (rating olmasa da oyuncu yaptığı tüm maçları + grubundaki tüm oyuncuların tüm maçlarını yollamalıdır). Skor bildirmek isteyen arkadaşlar bu ilgili sayfaların linklerini veya föylerin fotoğraflarını e-posta ile ( [email protected]) yollayabilirler.
Sadece grup maçları yollandıysa ilgili kişi elendiği maçı da mutlaka bildirmesi gerekmektedir. İstanbul'da yapılan turnuvaların tüm skorları gereklidir, aksi halde eksik şekilde maçlar sisteme girilmez. İstanbul dışında ise tüm skorlar olmasa bile elde olan maç föyleri sisteme girilir.
1.b. Aynı mekanda (salonda) aynı tür(tip) turnuvadan haftada en fazla bir adet düzenlenebilir (sisteme girilebilir)
2. Maç yapılmadıysa, hükmen olarak sonuçlandıysa skor sisteme girilmez.
3. Maçların yapıldığı yer bilinen bir yer olması gerekmektedir ( Örnek: Evin bodrumunda maç yapılmaz. Yapılır da biz saymayız ). Dernek , kulüp , spor salonu veya benzeri bir yer olmalıdır.
4. Maçtan önce mutlaka iki tarafın da 'bunun bir özel rating maçı' olduğunu kabul etmesi ve karşılıklı anlaşılması gerekmektedir. Özel maçların bildirimi İŞLEMLER menüsünün altındaki linkten yapılır. Eğer maç turnuva maçı ise, oyunculara haber vermeksizin maç tt-rating maçı olarak kayıtlara geçer (eğer turnuvayı düzenleyen kurum maçları açıklar veya bize yollarsa).
5. Maçın sonucunu yetkili yöneticiler girebilir. Sonradan puan düzeltmesi uğraştıracağı için bunu yaparken çok dikkatli olmalılar ve hata yapmamaya çalışmalıdırlar. Her maçın kayıtı hangi yönetici tarafından yapıldığı kaydedilmektedir. Turnuva maçları bittikten sonra maçların sonuçları tek bir yöneticiye yollanmalıdır (aksi belirtilmedikçe bana : [email protected]). Maçların giriş sırası da önemli olduğu için her yönetici keyfi giriş yapmamalıdır.
6. Eğer yapılan maçlar belli bir kişi tarafından not ediliyorsa, maçtan sonra oyuncular sonucun doğru yazıldığını kontrol etmeliler.
6.a. Maçı not eden birisi yok ise o zaman maçın sonucu bir kağıda tarih ve yer bilgileri ile not edilmeli; ilk fırsatta E-posta ile bir yöneticiye yollanmalıdır. En kötü ihtimal bu kağıt elden yöneticiye teslim edilmelidir. Yöneticiye sözlü söylenen maç skoru kabul edilmez (önceki günlerde yapılan maç için , örnek: "biz 2 gün önce maç yapmıştık" gibi ).
7. Eskiye dönük maçlar, eğer araya aynı oyuncunun başka maçları girdi ise, sisteme girilmez. Bu yüzden oyuncu eğer kendi maçını kendisi bildiriyor ise bunu gecikmeden yapmalıdır. Eğer bir yönetici tarafından maçın sonucu giriliyorsa, bu durumda da oyuncu maçının zamanında sisteme girilip girilmediğini kontrol edip aksi durumda Süper Yöneticiye durumu rapor etmelidir. Gereken yapılır.
8. Son 6 ay içinde 2 farklı oyuncu ile maç yapmayan oyuncular Puan Sıralaması'nda görünmeyeceklerdir ve sıralamayı etkilemeyeceklerdir. (1.1.2010'da yürürlüğe girdi)
8.a. Gereken maçları yaptıkları zaman takip eden ay başında tekrar sıralamaya gireceklerdir. Puanlardan ayrıca bir çıkarma yapılmayacaktır.
8.b. Pasif olan oyuncu normal şekilde maçlarına çıkar, maç neticeleri de sisteme girilir. Buna herhangi bir engel yoktur. Puan alıp vermeye devam eder. Bir sonraki aktif/pasif kontrolünde gereken kritere ulaşmış ise tekrar PUAN SIRALAMASI'nda görünür.
9. Puanlama hakkında bilgileri Anasayfadaki Soru/Cevap linkinden okuyunuz.
10. Yeni kayıt olmuş bir oyuncu toplam 3 maç yapmadan genel sıralamada görünmez . 3. maç sonrası listeye girer.
11. Üyelik İptali : Herhangi bir sebepten dolayı üyelik iptali mümkündür. Üye sayfası görünmeyecek, fakat önceki maçlar sistemde kayıtlı kalacaktır. Maçların silinmesi mümkün değildir. Maç kaydı yoksa 5$, varsa 8$ işlem ücreti vardır.
11.a. Üyeliği silinmiş kişi tekrar üye olmak isterse eski üyeliği tekrar açılır ve puanları da kaldığı yerden devam eder (aynı TT-ID no ile). Üyelik iptali sonrasında 3 ay bekleme süresi vardır (veya 10$ ödeme ile anında açılır).
11.b. Aynı kişi farklı üyelik açarsa ve fark edilirse yenisi komple silinir.
12. Üyelik fotoğrafı mümkünse vesikalık tarzı bir fotoğraf olmalıdır. Yüzünüzü göstermeyen bir fotoğraf farkedilirse silinecek veya uygun bir tanesi ile değiştirelecektir. Üyelik fotoğrafını kaldırmak (göstermemek) ancak güvenlik teşkilat (kurum) gibi yerlerde çalışan üyeler için geçerlidir.
Fotoğrafı olmayanlar turnuvalarda tespit edildiğinde mutlaka fotoğrafı çekilecektir.
13. Maçlar 3 veya 4 set alan kuralı ile oynanır. Fakat turnuvalarda grup maçlarında istenirse 2-0 (veya 3-0) öne geçen maçı kazanır kuralı uygulanabilir. 2-0 (veya 3-0) olmadan iki taraf ta en az bir set alırsa maç 3 set (veya 4 set) alan kuralına uygun maç uzar.
13.a. Son set (5. set , 2-2 durumunda veya 7. set , 3-3 durumunda) ; 7'de biter. Bu son sette bir oyuncu 3. sayıya ulaştığında masada yer değiştirilir. 7 sayısına ulaşan son seti, dolayısıyla maçı kazanmış olur. Eğer sayılar 6-6 ise 8'e uzar ve 2 sayı fark yapan kazanır. 6-6 sonrası servis atma sırası her sayıda değişir.
14. Set esnasında oyuncuların konuşması, yorum yapması (kendisine, topa, masaya veya rakibe) kesinlikle yasaktır. Anında sarı kart ile cezalandırılacaktır. 2.sarı kart sonrası rakibe 1 sayı verilecektir. "Hadi be!", "Yapma be" gibi refleks tarzı tepkileri kapsamıyor kural. Ceza için örnek:"Yuh, nasıl o topa vuramam!" veya "O kadar kesik top nasıl geri gelir?" veya "bu kadar da bal olmazki kardeşim..." veya "ya bu kaçıncı fileden gelişi" gibi anlamlı veya anlamsız cümleler yasaktır.
15. Dernek, klüp, salon işletmecisi vs. aynı ay içinde en fazla 4 adet TT-Rating turnuvası düzenleyebilir. Tüm üyeler TT-Rating.com üyesi ise turnuva adına ancak o zaman TT-Rating tanımlaması getirilebilir.